Themes - Twenty Fifteen - en to bs_BA translation catalogue (56 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: Our 2015 default theme is clean, blog-focused, and designed for clarity. Twenty Fifteen's simple, straightforward typography is readable on a wide variety of screen sizes, and suitable for multiple languages. We designed it using a mobile-first approach, meaning your content takes center-stage, regardless of whether your visitors arrive by smartphone, tablet, laptop, or desktop computer.
bs_BA: Naša tema 2014 je pregledna, blog-fokusirana sa fokusom na jednostavnost. Twenty Fifteen koristi jednostavno čitljive fontove koji se bez problema prikazuju na različitim veličinama ekrana i na različitim jezicima. Pri dizajnu smo se najviše fokusirali na mobilnost što znači da vaš sadržaj zauzima glavni dio prostora, bez obzira na to da li vaši posjetioci koriste pametni telefon, tablet, laptop ili desktop računar.

note: translators: %s: post title
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
bs_BA: Komentarišite<span class="screen-reader-text"> %s</span>

en: Previous post:
bs_BA: Prethodni članak:

en: Previous
bs_BA: Prethodna

en: Next post:
bs_BA: Sljedeći članak:

en: Next
bs_BA: Sljedeća

en: Search Results for: %s
bs_BA: Rezultati pretrage za: %s

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
bs_BA: Puna veličina

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
bs_BA: Oznake

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
bs_BA: Kategorije

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
bs_BA: Autor

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
bs_BA: Objavljeno

en: Featured
bs_BA: Istaknuto

en: Newer Comments
bs_BA: Noviji komentari

en: Older Comments
bs_BA: Stariji komentari

en: Comment navigation
bs_BA: Navigacija komentara

en: Blue
bs_BA: Plava

en: Purple
bs_BA: Ljubičasta

en: Pink
bs_BA: Roze

en: Yellow
bs_BA: Žuta

en: Dark
bs_BA: Tamna

en: Default
bs_BA: Početno

en: Header and Sidebar Background Color
bs_BA: Boja pozadine zaglavlja i bočne trake

en: Applied to the header on small screens and the sidebar on wide screens.
bs_BA: Primjenjuje se na zaglavlje na malim ekranima i u bočnoj traci na velikim ekranima.

en: Header and Sidebar Text Color
bs_BA: Boja teksta zaglavlja i bočne trake

en: Base Color Scheme
bs_BA: Osnovna šema boja

en: Twenty Fifteen requires at least WordPress version 4.1. You are running version %s. Please upgrade and try again.
bs_BA: Twenty Fifteen zahtjeva barem WordPress 4.1. Vi imate verziju %s. Molimo vas da izvršite nadogradnju i pokušate ponovo.

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
bs_BA: <span class="meta-nav">Objavljeno kao</span><span class="post-title">%title</span>

en: Next Image
bs_BA: Sljedeća slika

en: Previous Image
bs_BA: Prethodna slika

en: Menu and widgets
bs_BA: Meniji i dodaci

en: Skip to content
bs_BA: Idi na sadržaj

en: collapse child menu
bs_BA: zatvori podmeni

en: expand child menu
bs_BA: proširi podmeni

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
bs_BA: Ovdje umetnite dodatke koje želite prikazati u vašoj bočnoj traci.

en: Widget Area
bs_BA: Oblast dodatka

en: Social Links Menu
bs_BA: Meni linkova za društvene mreže

en: Primary Menu
bs_BA: Glavni meni

en: Proudly powered by %s
bs_BA: Pokreće %s

note: #-#-#-#-#  twentyfifteen.pot (Twenty Fifteen 1.9)  #-#-#-#-# Author URI of the plugin/theme
en: https://wordpress.org/
bs_BA: https://bs.wordpress.org/

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
bs_BA: Izgleda da ne možemo prikazati ono što vam treba. Možda pretraga pomogne.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
bs_BA: Žao nam je, ali nema rezultata za tražene pojmove. Molimo vas da pokušate ponovo koristeći druge ključne riječi.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
bs_BA: Spremni ste da objavite vaš prvi članak? <a href="%1$s">Započnite ovdje</a>.

en: Nothing Found
bs_BA: Ništa nije pronađeno

en: Edit
bs_BA: Uredi

en: Pages:
bs_BA: Stranice:

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s
bs_BA: Nastavi čitati %s

en: Comments are closed.
bs_BA: Komentari su isključeni.

en: View all posts by %s
bs_BA: Pregledaj sve članke od %s

en: Published by
bs_BA: Autor

en: Page
bs_BA: Stranica

en: Next page
bs_BA: Sljedeća stranica

en: Previous page
bs_BA: Prethodna stranica

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
bs_BA: Izgleda da ne postoji sadržaj na ovoj lokaciji. Želite pokušati s pretragom?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
bs_BA: Ups! Ta stranica nije pronađena.

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
bs_BA: WordPress tim
